+90 212 211 14 00

Sosyal Medyada Biz}

Domates

Dünyanın en popüler taze sebzelerinden olsa da botanik olarak domates bir meyvedir. Günümüzde domatesin binden fazla türü vardır; bu türlerin renkleri kahverengiden yeşile, mordan sarıya ve elbette kırmızıya çeşit çeşittir. Güney Amerika’nın batısına özgü bu meyve ilk olarak Meksika’da ekilmiş; ardından Aztekler tarafından evcilleştirilmiştir. Bu antik bitkinin küçük, kiraz büyüklüğünde meyveleri vardı ve bugün manavdan ya da pazardan aldığımız etli ve büyük biçimine benzemiyordu. İspanyol conquistadores (ç.n.: fatihler) domates tohumlarını 1550’lerde Meksika’dan İspanya’ya taşıdılar ve böylece domatesi Avrupa’ya tanıtmış oldular. Bitkiyi aynı zamanda Filipinler’e de götürdüler ve böylece Asya’da domates ekimine ön ayak oldular. Avrupa’da domatese ilk olarak şüpheyle yaklaşıldı çünkü domates aslında itüzümü familyasındandır ve bu familyada birçok zehirli bitki türü vardır.

Domatesin cins ismi Lycopersicon, Latince’de “kurt şeftalisi” anlamına gelir. İsimdeki kurt, algıladıkları tehlikeye işaret etmekteydi. Zaman içerisinde domates süs bitkisinden mutfak malzemesine terfi etti ve birçok Avrupa mutfağının vazgeçilmezi haline geldi. Domates Kuzey Amerika’ya 1700’lerde geldi. Tıpkı Avrupalılar gibi Kuzey Amerikalılar da ilk başta domates yeme fikrine sıcak bakmadılar. 1820’lerin sonlarında yemek tarifleri kitapları domates içeren birkaç yemeğin tarifine yer verdi. Aynı dönemde birkaç Amerikalı doktor domatesin ishale, hazımsızlığa ve ciğer şikayetlerine olan faydalarına değindi. Yaklaşık 10 yıl içerisinde domates hapları tonik ve yumuşatıcı olarak sahneye çıktı. Zaman içerisinde domates ABD’de popüler bir gıda maddesi haline geldi. Ancak domatesin şifa özelliği 1900’lerin başlarına dek tartışılmaya devam edildi. Modern araştırmalar domatesin vitamin ve diğer içerik maddeleri açısından zengin ve sağlıklı bir besin olduğunu gösterir. Bu meyve aynı zamanda antioksidan ve kanser önleyici özelliğe sahip bir bitki pigmenti olan likopen içerir. Yakın zamanda domates yemenin prostat kanseri riskini azalttığı anlaşılmıştır.

 • C vitamini vücutta, antioksidan görevi görür. Çalışmalar C vitamininin bazı dejeneratif hastalıkları önlediğini göstermektedir.
 • A vitamini bağışıklık sistemi, cilt dokularının canlılığı ve göz fonksiyonları için gereklidir.
 • Folik asit kan yapımında, sinir sistemi işlevlerinde ve pek çok metabolik süreçte önemli destekler sağlar.
 • Potasyum, normal bir gelişim ve sağlık için gerekli bir diğer maddedir. Vücutta hücreler arası besin taşınmasında gereklidir. Potasyum eksikliği kasların zayıflamasına, kramplara ve hissizliğe yol açar. Bu tür etkiler, potasyumlu yiyecek ve içecekler tüketildikten hemen sonra düzelir. Potasyum ayrıca kalp sağlığı açısından büyük önem taşır.
 • Domatesin dostu Akdeniz mutfağı:Bugün bütün dünya Akdeniz tipi beslenme modelinin sağlığa faydalarını biliyor. Akdeniz mutfağının sağlıklı kılan unsurlardan biri de domates. Günlük beslenmede domatesin bolca kullanıldığı Akdeniz mutfağı, bize bu sağlık deposundan olabildiğince yararlanma fırsatı verir.(Şablon)

Domates ve domates ürünleri tüketmenin faydaları

Domates ve domates ürünleri bakımından zengin bir beslenme;

 • Kanama eğilimini azaltır, damar duvarını genişletir.
 • Katarakt oluşumunu geciktirir.
 • Yüksek homosistein seviyelerini düşürebilir.
 • Yaşlılığa bağlı “makula dejenerasyonu” gibi önemli bir görme sorununu önler.
 • Osteoartirit tipi romatizmal sorunları azaltabilir.
 • Bağışıklık sistemini destekler.
24 Mayıs 2018
412 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Language »